niedziela, 10 listopada 2013

Media i zdrowie

Projekt Inicjatyw Ekologicznych  „Misja Natura” - strona i reportaże

Na tej stronie dowiemy się co to jest dlaczego służy zdrowiu i kilka innych odpowiedzi 

W latach 2012 – 2016 Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych realizuje projekt „Misja Natura” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Instrumentu Finansowego LIFE+ oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Projekt ten jest odpowiedzią na niski poziom wiedzy i akceptacji dla sieci Natura 2000 w Polsce. W ramach podjętych działań chcemy nie tylko poszerzać wiedzę odbiorców o Naturze 2000, ale przede wszystkim poprzez promowanie dobrych praktyk i korzyści wynikających z koegzystencji człowieka i natury zwalczać mity i nieuzasadnione negatywne nastawienie społeczne do problematyki ochrony przyrody.
Stworzenie sieci Natura 2000 jest inicjatywą podjętą przez kraje europejskie w celu zachowania unikatowych siedlisk oraz ochrony cennych gatunków roślin i zwierząt w nich występujących, przy jednoczesnym zapewnieniu warunków umożliwiających prowadzenie działań gospodarczych. Oznacza to, że tereny włączone do sieci Natura 2000 nie są ścisłymi rezerwatami przyrody, ale obszarami harmonijnej koegzystencji człowieka i natury.
http://www.misjanatura.fwie.pl/index.php/pl/projekt

http://www.misjanatura.fwie.pl/

http://misjanatura.serial.fwie.pl/screen.php  

Misja w każdym odcinku jest bardzo ekscytująca i pouczająca. Uczy nas przede wszystkim  w jakim stopniu natura ma wpływ na nasze życie i zdrowie -  przypomina  nam o podstawowych wartościach, które mamy w zasięgu reki ale ich nie doceniamy...

"Dowiedziałam się co to są przepławki, gdzie znajduje się ostoja podróżniczka, dowiedziałam się o przyczynach ginięcia kulika wielkiego a przy ognisku zgłębialiśmy naszą wiedzę przyrodniczą dotyczącą koszenia traw w związku z ochroną derkaczy, ptaka który rzadko lata, dzięki czemu łatwo można go zaobrączkować a potem śledzić jego poczynania." 

 

  Co dzieje się z kleszczami – czy trzeba to wiedzieć ?

8.06.2015
Kleszcze – pajęczaki należące do podgromady roztoczy (Acari), traktowane jako grupa umowna lub jako nadrodzina Ixodoidea albo też jako podrząd Ixodides (Ixodes).
Wyróżnia się rodziny kleszczy twarde (Ixodidae), częściowo okryte twardym pancerzem, oraz pozbawione tego pancerza, miękkie — obrzeżkowate (Argasidae). Rozróżnia się blisko 825 gatunków kleszczy[1]. Są pasożytami zewnętrznymi głównie kręgowców.

Długość ciała wynosi od jednego do około 30 mm (większość nie przekracza 15 mm). Kleszcze są wyposażone w ryjkowaty narząd gębowy przystosowany do ssania krwi i płynów tkankowych (hypostom), zbrojny w liczne ząbki pomocne w utrzymywaniu się w skórze żywiciela; posiadają nożycowate szczękoczułki i 1. z czterech par odnóży przekształconą w narząd Hallera. Gatunki z rodziny Ixodidae ssą krew trzy razy w życiu: w stadium larwalnym, w stadium nimfy i jako postać dorosła, atakując zwierzęta na łąkach i w lasach (bez jedzenia mogą żyć do dwóch lat). Są kosmopolityczne. Zamieszkują głównie tropiki i subtropiki. W Polsce licznie występuje kleszcz pospolity (kleszcz pastwiskowy) (Ixodes ricinus). Kleszcze są wektorami dla wielu chorób; m.in. boreliozy, anaplazmozy, tularemię, gorączkę krwotoczną[1].

Zasadniczo żaden z gatunków kleszczy nie jest pasożytem człowieka. Większość kleszczy z rodziny Ixodidae żyje na polach lub w lasach, niektóre, jak kleszcz psi Rhipicephalus sanguineus są pasożytami zwierząt domowych. Nacinają ciało żywiciela i ssąc krew wprowadzają do ciała neurotoksyny, niekiedy prowadząc do paraliżu i śmierci[1].

Kleszcze najaktywniejsze są na wiosnę, kiedy budzą się z zimowego snu. Są wtedy wygłodniałe i bardzo potrzebują naszej krwi. Drugim szczytem aktywności jest jesień, do pierwszych przymrozków. Uważać powinniśmy również, jeśli lato jest wilgotne i w miarę chłodne. Kleszcz nie lubi słońca. Gorące suche dni przesypia zagrzebany w ściółce lub w cieniu drzew.


"Są takie miejsca w Warszawie, gdzie kleszczy jest bardzo dużo i niestety z roku na rok coraz więcej" - mówi Marta Supergan-Marwicz, biolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która o od 11 lat bada kleszcze w Warszawie - Najniebezpieczniej dla nas i naszych pociech jest m.in. w Lesie Bielańskim, Kabackim, Kawęczyńskim, czy w naszym ulubionym ZOO i w Łazienkach Królewskich.
Spacer w tych miejscach może się dla nas skończyć złapaniem kleszcza i w efekcie poważnymi komplikacjami.

http://metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/1,141637,17819826,Warszawska_mapa_kleszczy__Sprawdz__w_jakich_dzielnicach.html

 

Dzika Polska to cykl poświęcony przyrodzie jej naturalnym  wartościom - środowiskom ekologicznym sprzyjającym zdrowemu stylowi życia.

  3.02.2015

 
Polecamy niezwykle ciekawy cykl filmów promowanych od kilku lat w TVP wprowadzający w świat natury
i piękna polskiego środowiska nie zniszczonego zmianami cywilizacyjnymi.

 Fragment jednego z komentarzy do filmu - Tatrzańskie schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich cierpiało zawsze na energetyczną biedę. Nic dziwnego, skoro nawet dla wytrawnego górskiego piechura jest trudno dostępne. O podłączeniu go do sieci energetycznej nie można tu – i chyba całe szczęście! – nawet marzyć. Od lat działała chałupniczym sposobem skonstruowana turbina wodna, ale...
Poniżej link do filmu poświęconemu innej oazie spokojnego i harmonijnego stylu życia, opartego o znane od lat sposoby dbania o otoczenie, zachowanie zdrowia i  poczucia bezpieczeństwa.

 
http://vod.tvp.pl/audycje/wiedza/dzika-polska/wideo/pelna-energii-wewnetrzny-obieg-szczescia/3497264  Wszystkie odcinki dostępne są w sieci, co pozwala niezależnie od kolejnej emisji w telewizji oglądać i wykorzystać je na zajęciach w miarę potrzeb:
http://www.tvp.pl/wiedza/przyroda/dzika-polska/wideo
Istnieje możliwość dodania ich do swojej playlisty - na YouTube


 Miejsce w sieci i mediach masowych -  to także ciekawy obszar działań dla osób niepełnosprawnych 

Popieramy integrację

Wiele akcji, stron, wsparcia w tym także informacji w mediach pomaga w edukacji dla zdrowia i wspólnej pracy i rozwoju. Poniżej  króciutkie cytaty ze strony, która łączy działanie i akcje związane z edukacją i zdrowiem - warto je wykorzystywać nie tylko na godzinach wychowawczych.

INTEGRACJA – nazwa organizacji zobowiązuje. Stojąc ponad podziałami, pragniemy integracji wszystkich grup działających na rzecz naszego środowiska. Przede wszystkim jednak jesteśmy pomostem pomiędzy środowiskami: ludzi pełnosprawnych i osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

http://www.integracja.org/

Edukujemy przez internet

Oprócz portalu niepelnosprawni.pl prowadzimy cztery serwisy, które pomagają realizować misję INTEGRACJI. Sprawniwpracy.pl to serwis, który umożliwia budowanie lepszych i bardziej bezpośrednich relacji między poszukującymi pracy osobami z niepełnosprawnością a pracodawcami. Cyfrowaintegracja.org to pierwsza w Polsce witryna o nowych technologiach ułatwiających codzienne czynności. Finansebezbarier.pl oferują przydatne artykuły i praktyczne ćwiczenia pomagające zadbać o domowy budżet. Dostepnestrony.pl uczą, jak budować internet bez barier.

Strona dla wszystkich zainteresowanych: http://www.integracja.org/Czas na zdrowie 

Nowy cykl programów telewizji kieleckiej to odcinki W każdym odcinku mówi się o innej dolegliwości czy zabiegu, który poprawia komfort życia. Specjaliści wyjaśniają jakie są przyczyny i objawy chorób oraz podpowiadają jak je leczyć. Ale „ Czas na zdrowie” to także tematy związane z urodą i zdrowym stylem życia. 

 


Link do fragmentu programu Rozruszaj swoje stawy:
Choroby serca, żylaki, problemy reumatologiczne…. to tylko początek długiej listy tematów, które będą poruszane.

http://www.tvp.pl/kielce/magazyny/czas-na-zdrowie

 

AKCJA SPOŁECZNA I MEDIALNA "Zdrowy Start"

29.01.2014
Ciekawy program proponowany przez znany portal e-dziecko skierowany do przyszłych rodziców, rodzin z małymi dziećmi - mający na celu zmianę  spojrzenia na zdrowy styl życia - wskazując na zasady dobrego/ zdrowego żywienia. Funkcjonuje już od  sierpnia 2013 roku, zgłaszający się do udziału, chętni rodzice przechodzą dwa  niezależne etapy programu. 

 

Udział w akacji rozpoczynają od odpowiedzi na pytania:

  • Posiłki spożywacie przed monitorem komputera?
  • W menu waszej rodziny króluje tłuste jedzenie i słodycze, a za mało jest ryb, owoców i warzyw?
  • Dziecko wyrasta na niejadka albo ma problemy z nadwagą?
    Chcecie to zmienić, żeby nie zarażać tymi błędami Waszego dziecka?

Projekt  skierowany do rodziców, zaprasza chętnych do aktywnego udziału w akcji, proponuje odejście od niewłaściwych nawyków żywieniowych, a nie leczenie chorób czy dolegliwości zdrowotnych. Dlatego do udziału zapraszają wybrane osoby, u których nie stwierdzono przewlekłych chorób.
Razem z  ekspertami: lekarzami, dietetykami, psychologiem i kucharzem, proponowane są indywidualne konsultacje wskazujące - zdrową dietę/jadłospis na miarę

http://www.edziecko.pl/zdrowy_start/0,133868.html