poniedziałek, 11 listopada 2013

Konkursy dla uczniów i nauczycieli

 VI edycja "Spółdzielni Pomysłów"  - podsumowanie konkursu

28.07.2015
Już zakończyła się kolejna VI edycja „Spółdzielni Pomysłów”. Kilka dni temu poznaliśmy zwycięskie projekty. Zostały nimi: ”Alchemia Czasu. 660 lat historii Krzepic” (bit.ly/2uBkLa6) autorstwa Radosława Hermana , „Nasz Tajemniczy Ogród” (bit.ly/2tDoLpg) , który stworzył Adam Bąk  oraz „Bezpieczna Przystań” (bit.ly/2vIFjxJ), zgłoszony przez Dariusza Myślikowskiego.  Na pewno zastanawiacie się, co dokładnie przekonało Jury Konkursu do przyznania nagród właśnie szczególnym inicjatywom. Wśród nich pojawiła się  ciekawa inicjatywa związana z ochroną przyrody. 

 „Nasz Tajemniczy Ogród” to inicjatywa szkolna, która porusza bardzo istotą kwestię ochrony i dbałości o środowisko. Dzięki jej realizacji uczniowie zyskają ciekawe miejsce, gdzie będą mogli się uczyć i rozwijać przyrodnicze pasje. Wspólna praca na rzecz rozwoju małego ogrodu meteorologicznego  z pewnością wspomoże rozwój społecznikowskich więzi między uczniami. 

Oczywiście, więcej informacji o konkursie na stronie:

Sztuka i sztuczki w szkole na różne obszary edukacji w Lęborku 

Konkursy propagowania zasad zdrowego żywienia, drogą do sztuki projektowania przestrzeni szkoły  

26.02.2017
Wszystko zaczęło się od lodówki

A raczej projektu „Lodówka”. 8 lat temu Ania i Basia postanowiły namówić młodzież do udziału  w konkursie  Microsoftu i wygrać laptop dla utalentowanego ucznia – grafika. Pomysł nietuzinkowy i bardzo innowacyjny, a mianowicie kolekcjonowanie zdjęć wnętrza lodówek z całego świata z podziałem na żywność różnego rodzaju, w tym organic czy fair trade. Idea pomysłu tak się rozwinęła, że w blogowej przestrzeni znalazły się fotografie wnętrz lodówek podróżników, polarników ze Spitzbergenu, a także z łodzi podwodnej czy  banku genów. 

Celem projektu była refleksja nad tym, co jemy. A jego częścią między innymi Extreme Food Festiwal, w czasie którego cała szkolna społeczność miała okazję skosztować egzotyczne jedzenie, a wszystko to za pieniądze z nagród konkursowych. Tak więc uczniowie z Lęborka jedli żywność dla astronautów, pakiety dla wojsk, a nawet stuletnie jajka, małże, ośmiornice i inne specjały rodem z azjatyckiej kuchni.Dzięki projektowi Ania i Basia, a wraz z nimi i społeczność szkolna, nawiązały współpracę z Beatą Pawlikowską, która napisała o swoich różnościach znajdujących się w jej lodówce, a  o lęborskim projekcie opowiedziała na antenie radia. Jedną z wielu ciekawych relacji nawiązanych dzięki twórczej i innowacyjnej pracy pań była znajomość ze Stephanie de Rouge, profesor Akademii Fotografii z USA.Cytaty z bloga i zdjęcie autorstwa Basi i Ani (Gimnazjum nr 1 w Lęborku) jest tylko wstępem do poznania niezwykłego obszaru pracy, w którym udział w konkursie na początek -  zainspirował do twórczego działania w  wybranym obszarze szkoły w Lęborku.  Tu, zarówno materiały, cytaty jak i zdjęcia pochodzą z bloga ueduzmieniacz.com 

https://eduzmieniacz.com/2017/02/24/sztuka-i-sztuczki-tak-sie-zmienia-szkole-zobacz-jak-to-robia-w-leborku/ 


Konkursy mające na celu m. in. propagowanie zasad zdrowego żywienia

03.01.2017
Agencja Rynku Rolnego z siedzibą w Warszawie organizuje wojewódzkie konkursy mające na celu m. in. propagowanie zasad zdrowego żywienia oraz kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych wśród dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów szkół podstawowych.

Konkurs „Zdrowe odżywianie - zdrowe dzieci” - skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas I - III szkół podstawowych z terenu województwa mazowieckiego. Zadaniem uczestników jest wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką.
Konkurs „Najlepszy program działań towarzyszących programowi Owoce i Warzywa w szkole” - skierowany jest do pracowników placówek oświatowych. Konkurs polega na przedstawieniu relacji z przeprowadzenia programu „Owoce i Warzyw w szkole” w postaci prezentacji multimedialnej.
Szczegółowe informacje o konkursach dostępne są na stronie internetowej Agencji.Konkurs Eko Odkrywcy

15.09.2015
Celem konkursu „Eko Odkrywcy” jest zachęcenie dzieci i młodzieży do poznawania zmian zachodzących w przyrodzie, zwiększanie ich świadomości ekologicznej i kształtowanie w nich proekologicznych postaw.
Fundacja Nasza Ziemia zaprasza do udziału w III edycji konkursu „Eko Odkrywcy”Persil, drogerie Rossmann oraz Fundacja Nasza Ziemia, zapraszają do udziału w III edycji konkursu „Eko Odkrywcy”. Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego organizatorzy konkursu zapraszają uczniów szkół i dzieci w wieku przedszkolnym do udziału w kolejnej odsłonie konkursu grantowego „Eko Odkrywcy” na najlepsze projekty badawcze. Autorzy zwycięskich wniosków otrzymają granty pieniężne, a jedna grupa konkursowa nagrodę specjalną – wyjazd na zieloną szkołę.
Każdy z 10 zwycięskich projektów, wybranych w internetowym głosowaniu, otrzyma nagrodę w postaci dofinansowania w wysokości 3 000 zł na realizację swojego projektu. Komisja konkursowa zarezerwowała sobie także prawo wyróżnienia jednego projektu, który wybierze z grupy finałowej dwudziestki, nagrodą specjalną – wyjazdem na zieloną szkołę. W zeszłym roku zdobył ją zespół ze Szkoły Podstawowej numer 3 w Mysłowicach, za pracę pod tytułem „Ile jest bawełny w bawełnie? – czyli uprawa bawełny pod okiem Pippi Bawełnianki”.Celem konkursu „Eko Odkrywcy” jest zachęcenie dzieci i młodzieży do poznawania zmian zachodzących w przyrodzie, zwiększanie ich świadomości ekologicznej i kształtowanie w nich proekologicznych postaw.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej

15.09.2015

16 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej. Został on oficjalnie ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne w 1994 roku (rezolucja 49/114).

Święto jest obchodzone dla uczczenia rocznicy podpisanego w 1987 roku Protokołu Montrealskiego na temat Substancji Niszczących Warstwę Ozonową.
Stanowiąca kruchą powłokę gazową warstwa ozonowa chroni Ziemię przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych i w ten sposób pomaga zachować życie na naszej planecie. Zanik warstwy ozonowej powoduje ocieplenie klimatu, które może mieć niszczący wpływ na biosferę.

Warstwa ozonowa to warstwa atmosfery ziemskiej o największej koncentracji ozonu atmosferycznego, położona na wysokości 15-50 km nad powierzchnią Ziemi. Cząstki ozonu pochłaniają większą część promieniowania nadfioletowego biegnącego od Słońca, w ten sposób chronią żywe organizmy. Najcieńsza warstwa występuje nad równikiem, w ostatnich latach zauważono zmniejszenie się warstwy ozonowej na biegunem, tzn. tworzenie się dziury ozonowej. Przypuszcza się, że powodują to reakcje fotochemiczne tlenków azotów, chloro-fluorowęglików i fluorowców, emitowanych przez samoloty, przemysł, urządzenia chłodnicze. Związki te przedostają się do stratosfery i oddziałują z promieniowaniem nadfioletowym, uwalniając atomy chloru, które katalizują rozpad ozonu.

Zgromadzenie Ogólne zaapelowało do państw członkowskich, aby obchody Dnia były poświęcone propagowaniu działań służących realizacji celów Protokołu i jego aneksów.

Konkurs wymyśl Sportową Grę z Klasą

29.04.15
W ostatnim czasie zaproponowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej akcja zdrowego podejścia do gier - wymyślamy gry planszowe- gry zespołowe. 
Opracowane przez uczestników konkursu „Wymyśl Sportową Grę z Klasą”przyklady były juz ocenione - te ktore nie zmieściły sie w ramach konkursu przedstawione zostały na stronie - do oceny czytelnikow. 
Konkurs organizowany jest przez CEO / WF z Klasą we współpracy z Disney XD.
 Przez ponad miesiąc uczniowie wraz z nauczycielami pracowali nad wymyśleniem i nagraniem zupełnie nowej, kreatywnej gry zespołowej. 
W tej chwili organizatorzy zapraszają do głosowania: Otrzymaliśmy blisko 50 filmów, które prezentujemy na naszej stronie. To wspaniała baza dobrych praktyk i oryginalnych pomysłów na zajęcia wychowania fizycznego, ale przede wszystkim na świetną zabawę. Dlatego polecamy Waszej uwadze wszystkie filmy przygotowane przez uczestników konkursu.

 http://www.ceo.org.pl/pl/wf/form/glosowanie-publicznosci-wymysl-sportowa-gre-z-klasa 

Filmów ujętych w konkursie było wiele. Te, które nie zakwalifikowały się do konkursu, dostępne są na stronie CEO - do wyboru czytelników.  Poniżej,  jeden z przykładów: 
Inne filmy,  można zobaczyć na stronie konkursu podanej w adresie powyżej ...

 

Konkurs - Prowadzę zdrowy tryb życia


8 czerwca 2011 roku odbyło się uroczyste zakończenie ogólnopolskiego konkursu dla uczniów szkół podstawowych Prowadzę zdrowy tryb życia. Przedmiotem konkursu było samodzielne wykonanie pokazu w środowisku Logomocja oraz nagranie go w postaci filmu. Nagrodę I stopnia w konkursie otrzymała Julia Stencel ze Szkoły Podstawowej im. Cypriana Godebskiego w Raszynie.

Laureaci konkursu
Julia podczas prezentacjiZachęcamy do zapoznania się z filmem przygotowanym przez Julię (WMV 46.2MB)
oraz projektem w Logomocji (IMG 33.4MB).


Wpisany przez Administrator strony
e-Zdrowie Edukacja prozdrowotna w polskiej szkole