poniedziałek, 11 listopada 2013

Zdrowie jest cool


Zdrowo przyprawione to ważny element stylu życia - smacznego i zdrowego odżywiania
 
Zdjęcie pochodzi ze strony Cinemagraph - Living images created by Jamie Beck and Kevin Burg
14.03.2016

Przyprawowy.pl to wyjątkowy portal poświęcony przyprawom – ich właściwościom i  zastosowaniu.  Zapraszamy do wyprawy wgłąb aromatycznego świata. Przyprawa to składnik dodawany do potraw, polepszający ich smak, zapach, czasem kolor. Występuje w postaci  suszonych nasion, owoców, korzeni, kory, bywa używana jako środek konserwujący. Zioła, w odróżnieniu od przyprawy, są  liściastymi, zielonymi częściami roślin, stosowanymi do aromatyzowania potraw lub/i jako ozdoba. Wiele przypraw wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Przyprawa może mieć inne zastosowania niż kulinarne, w tym lecznicze, może być wykorzystywana przy rytuałach religijnych, przy produkcji kosmetyków i perfum lub jako warzywo.

http://www.przyprawowy.pl/

Kurkuma  - znane i nieznane właściwości, ciekawe zastosowania 

8.04.2016
Kurkuma a właściwie ostryż długi (łac. Curcuma longa), którą poza Polską należy szukać także pod nazwą turmeric, a w Indiach haldi, to wieloletnia roślina z liczącej ponad 1300 gatunków, rodziny imbirowatych Zingiberaceae

Kurkuma rośnie tylko w ciepłym klimacie, tak jak cała rodzina imbirowatych, której gatunki znajdziemy w tropikalnych rejonach Afryki, Azji i obu Ameryk. Sama kurkuma pochodzi z  Południa Indii, które są jej największym producentem
i importerem. 
Tak jak galangal jest charakterystyczny dla kuchni tajskiej,
a imbir – dla chińskiej, tak kuchnia indyjska nie obędzie się bez kurkumy. Nazywany indyjskim szafranem właśnie ze względu na swój głęboki, żółty kolor. Za ten intensywny kolor odpowiedzialna jest kurkumina, której kurkuma zawdzięcza także swoje niezwykłe, lecznicze właściwości.

Kurkumę, poza Indiami, uprawia się także w innych rejonach Południowej i Południowo-Wschodniej Azji.


Wszyscy kojarzymy żółty kolor indyjskich curry, proszek curry (połączenie takich przypraw jak właśnie kurkuma, kmin, kolendra, kozieradka) także łączymy z żółtym kolorem – wszystko to za sprawą właśnie kurkumy. Dodawana jest głównie by go uzyskać, mniej by doprawić potrawy. Oczywiście bardzo dobrze, że się jej używa bo choć nie jest to jeszcze w pełni udowodnione, wykazuje niezwykłe właściwości medyczne – ale o tym poniżej. Zazwyczaj używa się jej suszonej, sproszkowanej formy. U nas taka forma też jest doskonale znana, każdy chyba ma torebkę zmielonej kurkumy w swoim domu. 

Czego jeszcze nie wiemy...
Znana wszystkim kurkuma już 4000 lat temu była w tych celach używana, głównie w Indiach, w tradycyjnej indyjskiej medycynie Sidha, a także w Chinach. Leczono nią problemy skórne i gastryczne, stosowano jako środek przeciwbólowy w wielu rodzajach bóli (np. menstruacyjnych, bólach brzucha) i antyseptyczny wspomagający gojenie się ran.

Obecnie wiadomo, że za medyczne działanie kurkumy odpowiedzialny jest jej składnik – kurkumina. Kurkuma zawiera jej ledwie 3%, ale i taka już wykazuje dobroczynne działanie – przekonanych o tym jest wielu, chociaż niewiele jest jeszcze badań, które te właściwości potwierdzają. Kurkumina to silny antyoksydant, dlatego wierzy się, że zmniejsza ona ilość szkodliwych, wolnych rodników w naszym ciele, które jak wiadomo przyczynić się mogą do rozwoju raka. Ostatnimi laty, nawet w Polsce, świeżej kurkumy używa się właśnie we wspomaganiu leczenia raka – szerzej o kurkuminie w terapii raka znajdziecie tutaj a szerzej o innych medycznych korzyściach tutaj.

Kurkumina wykazuje też działanie przeciwzapalne, porównywalne z syntetycznymi lekami, a nie powoduje ona skutków ubocznych, które odczuwać możemy po zażyciu współczesnych leków przeciwzapalnych. Redukuje bowiem enzymy, które powodują zapalenie. Stosowana jest w zapaleniu jelit, reumatycznym zapaleniu stawów, a nawet wspomagająco w mukowiscydozie. Redukuje też krzepliwość krwi, pomaga więc tym, którym grożą zatory ale osoby o obniżonej krzepliwości krwi powinny jej już unikać.
Z istotnych wartości odżywczych warto wymienić potas, błonnik, żelazo, i witaminę B-6, które kurkuma zawiera w istotnej dla dziennego zapotrzebowania ilości. Zawiera także białko, witaminę C, magnez.

Zródło informacji:
http://slodkokwasny.com/przyprawy/kurkuma/


Jak prezentacja  pomaga w wyborach zdrowego stylu życia?  Do zastosowania - na każdym etapie edukacyjnym

6.11.2015
Prezentacja nauczyciela pracującego w szkole ponadgimnazjalnej, uczącego w technikum ekonomicznym, handlowym, hotelarskim, gastronomicznym i turystycznym. Pani  Izabela Strąk - Zarzycka stworzyła przykładową formę wprowadzenia do poznawania ziół w różnych obszarach ich występowania, zastosowania oraz  zainteresowania  ich niezwykłymi wartościami medycznymi.
Jak jest ogromna różnorodność ziół -  rodzajów, poziomów zastosowań i odniesień związanych z ziołami - mogą świadczyć już pierwsze podziały  zawarte w prezentacji.
Warte polecenia są ciekawe uwagi praktyka, który dla " zachowania równowagi"  zachęca by - latem zaglądać do świata ziół, którego odbiciem i uzupełnieniem jest ogród warzywny.Zioła w kuchni w i w domu
Autor prezentacji:  nauczyciel teoretycznych przedmiotów zawodowych oraz  zajęć komputerowych, SkierniewiceAkcja - promocja - biznes - czy zdrowie?

Wielki  bieg z atrakcjami - promocja akcji w mieście i wolontariatu.
Orlen Warsaw Marathon - największy bieg uliczny w Polsce, z rekordową frekwencją. Organizatorzy przewidzieli aż 30 000 pakietów startowych. Ale maraton to impreza nie tylko dla biegaczy - to wielkie wydarzenie społeczne, kulturalne i biznesowe.
Dobra zabawa pro publico bono
Najliczniejszą grupę stanowią wolontariusze. W Orlen Warsaw Marathon będzie ich aż 1200. Organizatorzy biegów przyznają wprost - ochotnicy są niezastąpieni. - Biorąc pod uwagę liczbę zadań, którą wykonują wolontariusze nie wyobrażam sobie organizacji takiego przedsięwzięcia bez nich.
Zaczynają swoja pracę wiele dni przed imprezą. Przygotowują pakiety startowe dla uczestników, obsługują biuro zawodów, a w dniu biegu wspierają maratończyków na trasie oraz obsługują punkty odżywcze i nawadniania, na które trafi prawie 14000 owoców i tysiące litrów napojów. Najczęściej napędza ich do działania chęć zajrzenia „od wewnątrz" w organizację dużej imprezy, a wolontariat jest na to jedyną szansą dla osób z zewnątrz. Przeważa jednak chęć pomocy i dobrej zabawy w sportowej atmosferze. Do biegu, gotowi... Oto 22 porady przedstartowe
Rolki, badania i charytatywny marszobieg
Imprezy towarzyszące biegów ulicznych zazwyczaj rozpoczynają się już kilka dni przed startem. Często są to biegi dziecięce i dla niepełnosprawnych oraz starty na dystansach krótszych niż główny. W przypadku zbliżającego się Orlen Warsaw Marathonu będzie to między innymi startujący w sobotę z Placu Zamkowego Charytatywny Marszobieg „Biegam, Bo Lubię POMAGAM” na dystansie 4,6 km oraz bieg na 10 km. Maratonom towarzyszą też zawody i happeningi związane z innymi dyscyplinami sportu - szczególnie popularne są Najczęściej napędza ich do działania chęć zajrzenia „od wewnątrz" w organizację dużej imprezy, a wolontariat jest na to jedyną szansą dla osób z zewnątrz. - Przeważa jednak chęć pomocy i dobrej zabawy w sportowej atmosferze. Wielu kandydatów na wolontariuszy mówi także o podziwie dla maratończyków, a przez to chęci wparcia ich w tym dniu - dodaje Chmara.


 


Trochę biznesowej aury, atak propozycji – jak wcisnąć gadżet
Biegacz-maratończyk też człowiek i wyglądać musi. Zwłaszcza na trasie maratonu.Ważną rzeczą oprócz walorów estetycznych są walory użytkowe. To ostatni moment przed wiosennymi maratonami, aby uzupełnić swoją garderobę o niezbędne jej elementy.

Co myślą biegający..   i jak realizują swoje plany
Przed pracą, po pracy, w weekendy- najczęściej biegamy sami, ten sport nie wymaga współpracy i pomocy ze strony innych osób. Uprawianie biegów nie wiąże się też z dużymi kosztami, nie potrzebujemy do tego drogiego sprzętu czy odzieży. Być może to niektóre z powodów, dla których ta dyscyplina cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Co więcej, bieganie jest ''healthy''. To słowo dopiero od niedawna nabiera większego znaczenia. Chcemy żyć zdrowo, dobrze się odżywiać, stosując odpowiednią dietę, być aktywnym i nie tkwić w miejscu. Trenujemy z Chodakowską, jemy produkty bezglutenowe i biegamy. Zdrowie jest dziś w modzie. W Polsce tak jak w innych krajach europejskich organizowane są półmaratony i maratony, które przyciągają rzesze zainteresowanych. Tradycją stał się już Maraton Warszawski, którego organizator- fundacja o identycznie brzmiącej nazwie postawiła sobie za główny cel popularyzację biegania w kraju.

Czytaj wiecej: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/moda_na_maratony_w_polsce_cale_miasta_biegaja_308687.html


 


Cała procedura inicjacyjna powinna trwać około czterech tygodni. Po tym czasie jesteś w stanie biec bez przerwy przez 20-30 min i przebyć w tym czasie 4-6 km. Podstawowym sprzętem są buty.
Sport może uzależniać, bo długotrwała aktywność fizyczna  wywołuje tzw. euforię biegacza (ang. Runner's High). San zadowolenia i odstresowania odczuwają miłośnicy pływania, narciarstwa, jazdy na rowerze, aerobiku itd. Euforia biegacza pojawia się, kiedy mięśnie zużywają cały glikogen w nich zmagazynowany, zmienia się oddychanie i powstaje tzw. dług tlenowy. Niedotlenienie wywołuje stres organizmu, co z kolei może powodować silne wydzielanie endorfin. To bardzo przyjemny stan, dlatego niektóre osoby chcą go doświadczać coraz częściej i coraz intensywniej.
Skoro bieganie jest ryzykowne dla zdrowia, to pojawia się pytanie, czy w ogóle warto uprawiać ten sport. Odpowiedź brzmi: warto, ale trzeba robić to z głową. Amby Burfoot autor "Praktycznego poradnika dla biegaczy", postanowił sprawdzić jak bieganie ma się do zdrowia. Okazuje się, że wśród biegaczy zgony z powodu chorób serca zdarzają się aż o 50 proc. rzadziej niż wśród osób nieuprawiających sportu. Biegacze są także znacznie mniej narażeni udar, cukrzycę albo wysokie ciśnienie krwi. Wśród nich rzadziej też występują różne rodzaje raka. A w ostatnich, najbardziej zdumiewających badaniach okazało się, że maratończycy mają mniejsze szanse na zachorowanie na demencję starczą czy chorobę Alzheimera.
Warto się jednak do joggingu dobrze przygotować. Najlepiej zaczynać pod okiem trenera albo chociaż przeczytać, jak uprawiać ten sport w bezpieczny sposób. Istnieje wiele stron internetowych na ten temat, ukazały się liczne książki. I przede wszystkim należy słuchać swojego ciała. Ból i wyczerpanie to sygnały, że coś dzieje się nie tak, że może warto zwolnić tempo.


Przystąp do koalicji - Wiem co jem
- warszawska akcja
warsztatów dla rodziców
5.01.2015

Przystąp do koalicji

W grudniu 2014 r. odbyły się pierwsze warsztaty dla rodziców, kolejne z nich to:

Wiem, co jem

27 stycznia 2015 roku (wtorek) w godz. 17.30-20.30
ul. Stara 4, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń

Program
17.30 Powitanie
17.50 I część warsztatu kulinarnego „Śniadanie i podwieczorek dla dziecka”
18.10 Organizacja żywienia w szkole: 

co mówią przepisy
przygotowanie śniadań i podwieczorków
18.30 Działania formalne i nieformalne rodziców w zakresie prawidłowego żywienia dzieci.
Najlepsze praktyki, pytania, dyskusja.
19.00 II część warsztatu kulinarnego „Śniadanie i podwieczorek dla dziecka” 

Prowadzenie
Marta Widz – inicjatorka i koordynatorka kampanii społecznej „Wiem, co jem”,
Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy
dr inż. Marta Jeruszka-Bielak – specjalistka ds. żywienia, Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie
Dominika Sawczuk – Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy
Katia Roman-Trzaska, Arletta Kulesza – Little Chef Szkoła Gotowania dla Dzieci

Kiedy mamy wpływ na to, co nasze dziecko je w szkole …owoce czy słodycze? …świeży sok czy kolorowe bąbelki? …kanapka czy batonik?

http://wiemcojem.um.warszawa.pl/ 

Trzymaj formę 

Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj formę" współorganizowany jest  przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia.
Partnerami programu są: Agencja Rynku Rolnego oraz Instytut Medycyny Wsi im. W. Chodźki w Lublinie.
Patronami honorowymi programu są: Minister Edukacji Narodowej, Minister Zdrowia, Minister Sportu i Turystyki oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Instytut Żywności i Żywienia, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie oraz Federacja Konsumentów.

Celem programu "Trzymaj formę!" jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.


http://www.trzymajforme.pl/index/?id=b1a59b315fc9a3002ce38bbe070ec3f5#