niedziela, 10 listopada 2013

Infografiki

Co zmienia się w wielkości porcji
Celem badania przeprowadzonego przez Brytyjską Fundację Kardiologiczną (British Heart Foundation) było skontrolowanie tego, jak bardzo zwiększyły się porcje jedzenia serwowanego nam w restauracjach czy kinach w ciągu ostatnich dwóch dekad. Wyniki testu są alarmujące. Okazuje się, że posiłki są nawet dwa razy większe, ponadto nie istnieją normy, które nakazywałyby producentom żywności ograniczać wielkość gotowych do odgrzania dań.


W 1996 roku naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Cornella udowodnili, że ludzie, którym podaje się większe posiłki, konsumują nadmierną ilość kalorii, nawet jeśli czują się już nasyceni. Regułę tę wykorzystują od kilku dekad osoby odpowiedzialne za tworzenie wielkości standardowych dań oraz napojów w punktach gastronomicznych.
http://infografika.wp.pl/title,W-ciagu-ostatnich-dwoch-dekad-porcje-jedzenia-podwoily-sie,wid,16096429,wiadomosc.html


 Owoce i warzywa w naszej diecie
Dzieci powinny jeść owoce i warzywa, to wiadomo od zawsze. Ale które z nich są najzdrowsze, a które nie wnoszą zbyt wiele do jadłospisu? Naukowcy wreszcie opracowali ranking, który ułatwi wam komponowanie diety. Zespół amerykańskich badaczy, którymi kierowała prof. Biochemii Jennifer di Noia przeprowadził testy owoców i warzyw na zlecenie rządowej agencji przeciwdziałania chorobom zakaźnym w USA (Centers for Disease Control). Produkty porównywano pod względem zawartości i dostępności składników odżywczych dla organizmu człowieka. Wyniki mogą być dla niektórych zaskakujące: najzdrowsza okazała się rukiew wodna i niepozorna kapusta pekińska. 
Poradnik dla ucznia i studenta. Co jeść, aby lepiej się uczyć?

Ucząc się do egzaminów a także codziennie dbając o swoje zdrowie należy pamiętać o codziennym zdrowym odżywianiu a przede wszystkim śniadaniu.Śniadanie to podstawa. Zdrowe odżywianie wspomaga koncentrację i pamięć oraz daje siłę do nauki, szczególnie w okresie egzaminów gimnazjalnych i maturalnych.

 

 http://natablicy.pl/poradnik-dla-ucznia-i-studenta-co-jesc-aby-lepiej-sie-uczyc-infografika,artykul.html?material_id=533fec65bb9d3a7233decef7#zamknij

 Ja i moje ciało. Zdrowie i dobre samopoczucie w dzisiejszych czasach

Zdrowie i dobre samopoczucie w dzisiejszych czasach”, w którym wzięto pod lupę zachowania dbających o zdrowie i samopoczucie prosumentów, czyli aktywnych, prosumentów, czyli aktywnych, wyznaczających trendy konsumentów. W dobie szybkiego tempa życia, przetworzonej żywności i konsultacji zdrowotnych warto się na tym zastanowić i poczytać.

Widoczna poniżej infografika pochodzi ze strony dzieckowwawarszwie.pl Nasza praca - nasza aktywność - nasze zdrowie
Infografika w cyklu Zdrowy styl życia - warto nie tylko obejrzeć i przeanalizować. Możemy z pewnością zastanowić się i wybrać to, co wymaga zmiany. Zmiany, także  naszego spojrzenia: na to co robimy i jak wybrane aktywności oddziaływują na nasz organizm. Może uda się w ten sposób zmodyfikować jakiś obszar w naszym trybie życia i pracy.
Musimy sami zaakceptować elementy wymagające wsparcia.

http://infografika.wp.pl/title,Co-zwykle-krzeslo-robi-z-twoim-cialem,wid,16396111,wiadomosc.html
http://infografika.wp.pl/title,Co-zwykle-krzeslo-robi-z-twoim-cialem,wid,16396111,wiadomosc.html


Osiem godzin pracy przy biurku nie jest naturalnym zachowaniem człowieka. Zwłaszcza jeśli powtarzamy to przez pięć dni w tygodniu całymi latami. A co z wolnym czasem? Bieganie i fitness są oczywiście bardzo modne, jednak w rzeczywistości większość z nas po pracy zasiada przed telewizorem. Tymczasem siedzenie jest groźne dla życia – alarmują specjaliści. Co dzieje się w siedzącym organizmie?


Nasz czas, czas dużej aktywności.

Bardzo dobrze koresponduje z umiejętnością planowania czasu, zdrowego stylu życia
i kreatywnego odpoczynku. Razem z wydawnictwem zachęcamy do analizy i poszukiwań odpowiednich dla każdego z nas.


Co z tym biologicznym zegarem?  

Warte przeczytania i obejrzenia wersji graficznej są teksty związane z wpływem środowiska naturalnego  na nasze samopoczucie i zdrowie. Na stronie odkrywcy.pl możemy znaleźć m.in. ciekawe interpretacje tego tematu. 

Początkowo myślano, że zegar biologiczny reguluje jedynie życie roślin. W miarę rozwoju nauki odkrywaliśmy, że cykliczna powtarzalność niektórych procesów jest charakterystyczna dla każdego, żywego organizmu. Dzięki stuleciom obserwacji i badań potrafimy z dużą dokładnością określić, co dzieje się również z ludzkim ciałem w poszczególnych godzinach każdego dnia. 

Przedstawiona na stronie graficzna wersja informacji zawartych i rozwiniętych w opisie tekstowym, jest ciekawie zilustrowana obok wizualnym podsumowaniem przekazywanych treści. 


 Artykuł i uzupełnienie infografiką na stronie:
http://odkrywcy.pl/kat,111396,title,Czlowiek-jest-jak-zegar

Czaso-zjadacze 
Proponowany przykład infografiki to nie tylko typowa promocja szkoły, to także ciekawe ujęcie umiejętności rozsądnego i zdrowego planowania czasu pracy i rozrywki  w kontekście naszego zdrowia i niepotrzebnych stresów. Infografika jest przykładem profesjonalnego opracowania.

Autor infografiki zwrócił uwagę na  temat aktualny - co zabiera nam czas? Codzienne niepozorne czynności, które wykonujemy i nawet nie zastanawiamy się ile łącznie życia na nich spędzamy.
Wymyślił stworzenie interaktywnej infografiki, za pomocą której można policzyć ile łącznie tygodniowo czasu pożerają nam codzienne aktywności, które nazwałem - CZASOZJADACZAMI. Ponieważ uczelnia oszczędza czas swoich studentów, to tak naprawdę walczy z Czasozjadaczami! Dzięki temu możemy spożytkować go na dużo bardziej produktywne czynności, jak np. przyswajanie wiedzy. 
(źródło:http://www.panwizualny.pl/ - prezentuje firmę ENGRAM). Infografika dostępna jest pod adresem

http://czasozjadacze.pl/

Ten sam autor proponuje inne  spojrzenia na infografikę, promocję i zdrowie - wprowadzając ciekawie w zagadnienia - łącząc tematy i cele,  jak widać na przykładzie poniżej  Internauta marnotrawny - Czyli...  jak promować na wesoło i z lekka refleksją


http://pizzaportal.pl/infografika/internauta-marnotrawny/

http://pizzaportal.pl/infografika/internauta-marnotrawny/ Ciekawa propozycja na uporzadkowanie tematu kuchni. Wartociowa szcegolnie dla początkujących, aby pomoc w zbadaniu jej zakamarków i tajemnic. Ponadto dla zainteresowanych dokładną analizą żywności. Bedzie to dobra ilustracja, jednoczesnie  wsparcie dla nie rozwiązanych dotąd problemów, rozterek i potrzeb praktycznego wykorzystania w kuchni. 
 Pomoc kuchenna w obrazach - słowach - obrazach, czyli infografika


Gotować, piec czy smażyć? Wiadomo, że jeśli chcemy zjeść cokolwiek na ciepło - zwłaszcza mięso, które rzadko kiedy spożywamy na surowo - musimy poddać potrawę obróbce cieplnej. Niestety, często podczas tego procesu zubażamy zarówno smak, jak i wartości odżywcze produktu. Najłatwiejsze jest gotowanie, najkrótsze - smażenie. Trudniej przekonać do związanego z bardziej skomplikowanymi zabiegami pieczenia w folii czy wymagającego pewnej wiedzy duszenia. Jak zwykle, warto jednak podjąć wysiłek nad garnkami i piecykiem, by móc się delektować potrawą o niepowtarzalnych walorach smakowych - w dodatku ze świadomością, że danie jest stosunkowo zdrowe.