poniedziałek, 11 listopada 2013

Narzędzia znane i nieznane


Logika zaprowadzi Cię z punku A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi Cię wszędzie.

Albert Einstein

Aipoly – aplikacja, która powie Ci czego nie widzisz

02.10.2017

Aipoly to aplikacja dla osób niewidzących i słabo widzących oraz daltonistów – wykorzystuje kamerę oraz AI (Artificial Intelligence - sztuczna inteligencja) do rozpoznawania przedmiotów i kolorów.
Działanie Aipoly jest bardzo proste. Wystarczy najechać na przedmiot kamerą telefonu,
a aplikacja rozpozna go i nazwie albo poda jego kolor.
Aipoly pokazuje, jak bardzo technologia może zmienić nasze życie.
Aplikacja jest darmowa i korzystać mogą z niej wszyscy użytkownicy systemu iOS. Choć
o Aipoly po raz pierwszy mogliśmy usłyszeć w 2015 roku, dopiero teraz baza danych jest tak rozległa, że praktycznie bez problemu aplikacja rozpozna każdy przedmiot codziennego użytku.
Więcej informacji pod adresami:

Artykuł: Powstała aplikacja, dzięki której osoby niewidome wiedzą, co się przed nimi znajduje

Tworzenie lekcji  i współpraca w uczeniu się


LearningApps.org jest znakomitą aplikacją, dzięki której można przygotować mnóstwo atrakcyjnych gier i zadań online dla uczniów oraz z uczniami. Można między innymi stworzyć: zadania wielokrotnego wyboru, wykreślania, puzzle, dobieranie w pary, krzyżówki, uzupełnianie, teksty z lukami i wiele więcej. Platforma ta umożliwia tworzenie klas, udostępnianie uczniom własnych ćwiczeń a także monitorowanie działań uczniów, polegających na tworzeniu własnych materiałów edukacyjnych.
LearningApps: http://learningapps.org/


 Khan Academy (Akademia Khana) to edukacyjna organizacja zakładająca , ze  niezbędne jest „zapewnienie wysokiej jakości edukacji każdemu i wszędzie". Na stronie internetowej Akademii Khana można znaleźć wiele  mini-wykładów w postaci filmów zamieszczonych w portalu YouTube, dotyczących m.in. matematyki, historii, medycyny, fizyki, chemii, biologii, astronomii, ekonomii i informatyki. Jednym z celów jest udostępnianie ludziom materiałów edukacyjnych o różnym stopniu trudności. Stworzenie filmów z ćwiczeniami pozwalającymi na bieżąco mierzyć swoje postępy to efekt takiej pracy.


Koncepcja „flipped learning“, czyli uczenia się odwróconego / lekcji odwróconej,  jest coraz bardziej popularna i wykorzystywana w praktyce.Obok Khan Academy, filmowe zasoby edukacyjne wspierające naukę szkolną dołącza organizacja pozarządowa TED, słynna z organizacji filmowanych wystąpień ekspertów z różnych dziedzin nauki umieszczanych na platformie wideo.


TED-Ed  to serwis gromadzący lekcje i pomysły nauczycieli przygotowane przez profesjonalnych animatorów. Dzięki nim nauczyciele i edukatorzy na całym świecie mogą pokazać swoim uczniom gotowe materiały, które będą uzupełnieniem tematu lekcji. Istotnym przesłaniem platformy jest przygotowanie  podstawy i narzędzi do tworzenia  lekcji odwróconej.ClassDojo Bardzo proste, darmowe narzędzie do zarządzania klasą. Po założeniu konta nauczyciela pozwala dodać klasę, uczniów, awatary. Dodatkowo pozwala założyć konta dla rodzica, który ma wgląd na postępy ucznia. Dzięki zasadom,  które na niej obowiązują możemy  dokonać analizy ocen z zachowania, aktywności i opisowych ocen działań ( pozytywnych i negatywnych), uzgodnić  zmiany  - wybrać  dla nich ikony.  Działanie w aplikacji  umożliwia zapis w języku polskim. W miarę pojawiania się nowych problemów możemy dodawać swoje oceny. Pixton Dzięki programowi możemy  stworzyć wyjątkowy komiks i natychmiast go opublikować. Możesz wybrać dowolne tło akcji, postacie i rekwizyty. Ciekawą funkcją jest możliwość modyfikowania ruchu, gestów i mimiki bohaterów. Jest to jednocześnie komiksowa platforma społecznościowa.  Po stworzeniu komiksu możemy udostępnić  innym użytkownikom serwisu z możliwością opublikowania komiksu na własnej stronie www.ToonDoo jest narzędziem online do tworzenia komiksów i książeczek komiksowych. Aplikacja jest łatwa w użyciu oraz posiada bogatą bibliotekę grafiki i funkcji. bardzo rozbudowany serwis z wieloma narzędziami. Oprócz samych komiksów można tworzyć postacie poprzez dobieranie bardzo dużej liczby szczegółów (kształt głowy. włosów, brwi, oczu itd.). Podczas tworzenia komiksów każdej postaci może być przypisane kilka pozycji ciała oraz kilka wyrazów twarzy wyrażających emocje.
ToonDoo: http://www.toondoo.com


Tagxedo generator  automatycznego tworzenia ciekawej  grafiki z odpowiednio ułożonych słów pobranych z jakiegoś źródła (np. z pliku, bloga, strony internetowej itp.). Służy do generowania "chmury słów" z tekstu, które dostarczają. Chmura uwydatnia  słowa, które pojawiają się częściej w tekście źródłowym. Możemy dostosować swoje chmury z różnych czcionek, układu oraz schematów kolorów..


 Wordle jest gadżetem do tworzenia "chmury słów" z tekstu, który dostarczymy. Chmura pokaże powiększone słowa, które pojawią się częściej w tekście źródłowym. Jesteśmy w stanie zmieniać swoją chmurę stosując różne czcionki, układy i schematy kolorów. Obrazy tworzone z Wordle można wydrukować lub zapisać je w galerii i podzielić się z przyjaciółmi. Obrazy tworzone z Wordle zapisane na stronie można automatycznie  wydrukować lub podzielić się z innymi.


 PicMonkey - to serwis darmowej edycji zdjęć oraz wersja programu do sciągania na komputer, który jest zbliżony do Picnika. PicMonkey posiada nowoczesny wygląd, a do tego wiele ciekawych i prostych w użyciu filtrów, efektów i narzędzi. Przypomina bardziej popularną aplikację Instagram niż wielofunkcyjnego programu typu Photoshop w wersji darmowej.

Na stronie PicMonkey :http://www.picmonkey.com/  Podobny: Edycja w Google+


Sumo Paint - Aplikacja pozwala na edycję grafiki opartą na technologii Flash. Udostępnia nam narzędzia do rysowania, obsługuje warstwy  i gradienty. Pozwala na zapisywanie gotowych rysunków online na koncie Sumo Paint bądź lokalnie na naszym dysku komputera. Możemy korzystać z niemal pełnej funkcjonalności aplikacji nawet bez rejestracji i logowania się do serwisu.
 Sumo Paint:  www.sumopaint.com ; Podobne: PixlrScreencast-o-matic Proste w użyciu narzędzie do nagrywania screencastów, czyli filmów instruktażowych przedstawiających to, co dzieje się na ekranie. Pozwala na nagranie wysokiej jakości filmów, do 15 minut długości. Nagrane z pomocą aplikacji screencasty są automatycznie dostępne online oraz udostępnione do ściągnięcia w postaci pliku mp4. Aplikacja daje możliwość osadzania filmów na stronach internetowych, a także dodawania do serwisu YouTube, co bardzo upraszcza proces rozpowszechniania screencastów.

Screencact-o-matic : www.screencast-o-matic.com


 Animoto - Aplikacja do automatycznego tworzenia filmów (wyglądających jak teledyski) ze zdjęć i/lub materiału filmowego. Pozwala na dodawanie do obrazów tła muzycznego z bogatej biblioteki utworów. Daje możliwość osadzania filmów na własnej stronie internetowej, dodawania ich do serwisu YouTube oraz pobierania na dysk komputera. Darmowe konto umożliwia tworzenie 30 sekundowych filmów, konto edukacyjne – filmów bez limitu czasowego.

Mindmeister  Serwis umożliwia tworzenie barwnych i pełnych obrazów map myśli. W wersji dostępnej za darmo mamy możliwość tworzenia do trzech map myśli. Aplikacja pozwala na współpracę przy opracowaniu mapy przy jednoczesnej pracy kilku użytkowników. Wszystkie zmiany są natychmiast widoczne. Do mapy możemy dołączać różnego rodzaju pliki tak, że mapy stają się multimedialne. Gotowe mapy możemy eksportować do postaci różnych typów plików.

MinMaister: http://www.mindmeister.com                 Podobne serwisy: bubbl.us